Monika Kuzmina ja Lauri Räpp (Foto Virko Veskoja)

Räägime rõõmust: Lauri Räpp

1. juulil 2023 toimus Laitse Graniitvillas esimene Rõõmufestival. Kirjanik ja luuletaja Lauri Räpp oli Rõõmufestivalil üks rahu- ja rõõmusaadikutest.

Need osad on ka tema igapäeva elus ühed tähtsamad. Lauri ütleb, et maailm on ümberringi hetkel väga närviline ja keeruline ning kui me lähme sellega ka ise kaasa, siis me ainult võimendame neid tundeid. Kui oleme rahulikud, tekib ka meie ümber rahu!

Rõõmu ja kurbuse vahel on mitmeid erinevaid seisundeid

Luuletaja on erinevates intervjuudes varasemalt öelnud, et rõõm käib käsikäes koos kurbusega. Selleks, et tunda rohkem rõõmu, peame ka kurbust kogema.

„Ei pea meelega pingutama, et kurvastada ja loota, et äkki nüüd tuleb rohkem rõõmu. Pigem on nii, et kui ühte asja saab liiga palju ja kui me oleme 24/7 ainult koguaeg rõõmsad, siis on ka ju midagi valesti,“ ütleb Lauri.

Ta lisab, et rõõmu ja kurbuse vahel on mitmeid erinevaid emotsionaalseid seisundeid. Näiteks rõõmuga käib mõnikord kaasas hoopis mõtlikkus. „Kui naerad millegi üle, siis mõtled, et mis sind tegelikult naerma ajas. Seal peavad olema kindlad varjundid,” räägib ta.

Rõõmu saab ammutada Eestimaa loodusest

Hilistest rõõmu kogemustest meenutab Lauri päev varem ühte teatritükki, mida ta külastas. „Kogemus oli suurepärane! Ka tagasi koju sõites vaatasin Eestimaa loodust – kuidas päike loojus, värvid tulid esile ning õhtune jahedus tõi ka udu välja.

Me mõlemad abikaasaga kogesime ja rõõmustasime selle hetke üle nii, et mõlemal oli nägu naerul,“ selgitab mees.
Lisaks tema luulele, võib ka Lauri sotsiaalmeedia postitustest näha, et tal on suurepärane võime näha kogu looduse ilu ja selle üle rõõmustada.

„Rasked kogemused on õpetanud elus ilusaid asju hindama. Ma olen oma elus elanud läbi igasuguseid perioode, mille jooksul olen ma selgeks saanud ühe väga olulise märksõna – empaatia. See aitab meil teisi inimesi paremini mõista ja ta toob naeru meie näole palju lihtsamalt. Ei tasu olla ka üleliia empaatiline. Teine väga oluline märksõna on tasakaal,“ kirjeldab luuletaja.

Lauri nõuanded rõõmu leidmiseks

Lauri isiklik rõõmuvalem, mis teda elus igapäevaselt aitab ja toob rõõmu tagasi, on lihtsate asjade hindamine. „Mõtteviis, et mul on vaja nüüd mingit asja hirmsasti saavutada ja siis ma olen üliõnnelik, ei pruugi alati toimida,“ hoiatab mees.

Ta soovitab märgata pigem väiksemaid asju ning see mõjub pikemas plaanis palju paremini. Eesmärgid peavad olema, kuid nendeni tuleks liikuda läbi väikeste eesmärkide samm haaval!

  • Ole rahulik, siis tekib rahu ka su ümber.
  • Rasked asjad õpetavad hindama ilu ja hetki.
  • Hinda lihtsaid asju!