Räägime rõõmust: Ida Adele Raneli

Ida Adele Raneli võttis Rõõmufestivalist osa koos enda teraapilise rõõmu ja rahu hobuse Fidalgoga. „Fidalgo on minu unistuste hobune, kelle ma olin valmis enda ellu laskma kolm aastat tagasi. Me oleme nende kolme aastaga kõvasti tööd teinud. Oleme hakanud show’sid läbi viima ja seda vaid kaelarihma või nöörpäitseid kasutades – suus ei ole hobusel midagi,“ selgitab Raneli, mis teeb Fidalgo väga eriliseks.

Fidalgo on minu unistuste hobune, kelle ma olin valmis enda ellu laskma kolm aastat tagasi.

Tänutunne, et jõudis hobuteraapiateni

Hobulausuja Raneli ja hobune Fidalgo pakuvad inimestele hobuteraapiaid ja hobupühitsusi rannas. „See on kõik nii ilus ja ma olen väga tänulik, et ma olen selle kõigeni jõudnud,“ rõõmustab naine. Oma päritolult pole Fidalgo aga kõige rahulikum hobune – tegu on kuumaverelise ehk täisverelise Portugali hobusega.

„Mul oli juhatus, et ma pean minema Portugali ja Lusitano tõugu uurima. Kuigi ma alguses ei uskunud kogu hingehobuse kontseptsiooni, siis ma ikkagi läksin sinna ja leidsin ta. Kuna tegu oli minu esimese hobusega, siis mulle öeldi, et see tõug pole kindlasti mulle enda veidi hullu iseloomu poolest,“ meenutab Raneli.

Meditatsiooni saab teha iga loomaga

Ta tunnistab, et isegi kui oli Fidalgoga poolteist aastat tööd tehtud, siis ei saanud naine hobusega ikka hakkama ja tundis, et peab ta maha müüma. „Ma olen õppinud natural horsemanship’i, mis on selline keel, et kui ma oleksin hobune, siis ma räägin samamoodi hobusega. Lisaks olen õppinud erinevaid hobulausumise tehnikaid – üks nendest on meditatsioon, millega peab tegema järjekindlat tööd,“ selgitab naine. Ta lisab, et hobumeditatsiooni saab tegelikult teha iga loomaga, kasvõi näiteks lõvidega.

„See on mõeldud loomadele, kes on läbi elanud mingisuguse trauma ja sa saad koos loomaga mediteerida. Fidalgoga oli see alguses väga raske, kuna ma pidin talle ütlema, et ta oleks rahulik. Aga näiteks kassid ja koerad jäävad tavaliselt juba esimesel korral kohe magama,“ toob Raneli võrdluse.

Seetõttu on naisel väga tugev kutse pakkuda abi ka inimestele, kellel esineb probleeme enda hobusega suhtlemisel. „Sellised kliendid, kellel saan enda hobusega suhtle uuesti üles ehitada, teevad mind eriti õnnelikuks,“ tõdeb naine rahulolevalt.

Hobulausumine on hobusega talle omases keeles suhtlemine

Raneli defineerib enda ametit hobulausujana kui hobusega suhtlemist talle omases keeles. „Inimesed on seda ala uurinud aastaid. Näiteks Monty Roberts, kes nägi, kuidas tema isa oli oma hobustega ülimalt vägivaldne. Selle võõrkeelne õige termin on break the horse. Roberts hakkas jälgima metsikuid hobusekarjasid ja vaatama, kuidas nad tegelikult omavahel suhtlevad. See on väga-väga võimas,“ räägib Raneli.

Lõpetuseks jagab hobulausuja enda rõõmuvalemit. „Minu jaoks on tõeline vabaduse rõõmuvalem tunda iseennast. Kui sa tead ise milline sa oled – mis sulle sobib ja mis mitte, siis sa oledki õnnelik. Pluss ühendus iseendaga – võta iga päev, iga hommik see hetk, kus sa ühendud iseendaga. See on igale inimesele erinev asi, mõnele jooksmine, teisele meditatsioon, kolmandale hoopis kakao -või teetseremoonia,“ jagab Raneli soovitusi.

Tõeline vabaduse rõõmuvalem on tunda iseennast. Kui sa tead ise milline sa oled – mis sulle sobib ja mis mitte, siis sa oledki õnnelik.